Villamos hálózat kezelő (Dorog)
Villamos hálózat kezelő
071340011-es számú programkövetelmény alapján szervezhető szakmai képzéssel megszerezhető szakképesítés
Helyszín |
Tervezett oktatási napok |
Jelentkezési határidő |
Vizsga tervezett időpontja |
---|---|---|---|
Dorog/online
|
2022.08.30-08.31 2022.09.06-09.07 2022.09.20-09.21 2022.11.02-11.04 2022.11.08-11.10 2022.11.15-11.19 |
2022.08.29 |
2022.11.22 |
Ágazat megnevezése:
Elektronika és elektrotechnika
- KEOR: 0713
- Európai Képesítési Keretrendszer (EKKR) szerint: 4. szint
- Magyar Képesítési Keretrendszer (MKKR) szerint: 4. szint
- Digitális Kompetencia Keretrendszer szerint: 5. szint
Bemeneti feltételek:
- Iskolai előképzettség: alapfokú iskolai végzettség
- Szakmai előképzettség: Villanyszerelő, egyéb erősáramú végzettség (pontosítás miatt kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot)
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: foglalkozás egészségügyi szakellátó által kiállított alkalmassági szükséges
- Szakmai gyakorlat területe és időtartama: legalább 2 év erősáramú szakterületi gyakorlat
Minimális óraszám:
- 200 óra
Szükséges eszközök, felszerelések:
- Egyéni védőfelszerelések
Ellátható legjellemzőbb munkaterület, tevékenység vagy munkakör leírása:
A villamos hálózat kezelő a villamos energia rendszerben termelői, átviteli, elosztói, fogyasztói céllal létesített kis-, közép- és nagyfeszültségű szabadvezetékes és kábeles elosztóhálózatokon, közép-/kisfeszültségű transzformátorállomásokon, középfeszültségű kapcsolóállomásokban, és nem engedélyköteles kiserőművekben megfelelő helyismeret birtokában üzemeltetési feladatokat végez. Legfontosabb üzemeltetési feladatai; állapotellenőrzés, tervezett (pl. üzemvitel, létesítés, bontás) és üzemzavari beavatkozások végzése és felügyelete, ezekhez feszültségmentes munkaterület biztosítása. Munkája során villamos kockázatértékelést végez, mérlegel és dönt, betartva a vonatkozó villamos biztonságtechnikai, munka-, tűz-, környezet- és egészségvédelmi előírásokat. Felelősségi körébe tartozó feladatok ellátása során, a tőle elvárt gondossággal elektronikus és papír alapú dokumentációkat (pl. belépési nyilatkozatot, üzemi naplót, kapcsolási, feszültségmentesítési és feszültség alá helyezési utasítást, munkaterület átadás-átvételi dokumentációt) készít és kezel. Munkája során a munkaeszközöket, gépeket, berendezéseket, szerszámokat, egyéni és csoportos védőeszközöket előírásszerűen használja. A rendelkezésre álló hírközlési csatornákon egyértelmű, világos, utasítás alapú kommunikációt folytat az üzemirányító szolgálattal. Párban, vagy munkacsoportban dolgozik, munkavezetőként szervezi, felügyeli a munkát, munkacsoport tagjaként együttműködő, és betartja a munkavezető utasításait. Munkája során felhasználókkal is kapcsolatba kerül, egyértelmű szabatos tájékoztatást ad a végzendő/végzett munkáról. A villamos hálózat kezelő tevékenységi köre a villamos berendezéseken belül a villamos energia szállítását, elosztását, felhasználását biztosító elemekre, valamint a nem engedélyköteles kiserőművekre vonatkozik, tehát nem terjed ki a nagyfeszültségű kapcsolóállomásokra, nagy/nagyfeszültségű, nagy/középfeszültségű, közép/középfeszültségű transzformátorállomásokra, kiserőművi összevont engedéllyel, termelői működési engedéllyel rendelkező erőművekre.
Társadalmi-gazdasági hasznosíthatóságának bemutatása (munkaerő-piaci relevanciája):
Napjainkban az élet elképzelhetetlen villamosenergia nélkül. A biztonságos villamos energiaellátás és felhasználás viszont megköveteli, hogy egyes területeken a munkavégzők csak speciális szakmai ismeret birtokában végezhessenek tevékenységet. Jogszabály alapján villamosműben a biztonságos üzemi munka alapvető személyi feltétele a villamosművi speciális képesítés(ek) megléte. A villamos berendezéseken végezhető üzemi munkákat a Villamos hálózat kezelő és Villamos alállomás kezelő szakképesítések fedik le, amelyek tevékenységi köre határos. A villamos hálózat kezelő tevékenységi köre a villamos berendezéseken belül a villamos energia szállítását, elosztását, felhasználását biztosító elemekre, valamint a nem engedélyköteles kiserőművekre vonatkozik, tehát nem terjed ki a nagyfeszültségű kapcsolóállomásokra, nagy/nagyfeszültségű, nagy/középfeszültségű, közép/középfeszültségű transzformátorállomásokra, kiserőművi összevont engedéllyel, termelői működési engedéllyel rendelkező erőművekre. Villamos hálózat kezelő szakképesítéssel rendelkező szakemberre van szükség minden olyan munkahelyen, ahol a kisfeszültség felső határát (1000 VAC, 1500 VDC) meghaladó feszültségszintű hálózati, fogyasztói vagy termelői berendezések üzemelnek (pl. hálózati engedélyesek, nagy-, vagy középfeszültségű csatlakozási ponttal rendelkező felhasználók és termelők).
A képesítő vizsgára bocsátás feltétele:
A szakmai képzés követelményeinek teljesítéséről, a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
Képesítő vizsga részei:
- Írásbeli vizsga: Villamos hálózat kezelői alapismeretek
- Projektfeladat: Villamos hálózat üzemeltetése
További információ a képesítő vizsgáról itt található.
Várjuk mielőbbi jelentkezését!

Kondár-Sovány Bianka
Titulus: Képzési referens
Mobil: +36 30 569-5420
E-mail: kondar-sovany.bianka@dunagaz.hu